سئو سایت

وبسایتی داریم، بازدید نداریم. خب پس این وبسایت به چه دردمان می خورد؟ هیچ …

شاید شما هم با این مسئله دست و پنجه نرم می کنید، از نبود بازدیدکننده برای وبسایت تان نالانید یا اصلا شاید نا امید شدید.

نا امید نباشید، برای هر مشکلی راه حل منطقی وجود دارد.

بهینه سازی سایت برای موتور های جست و جو یا به اختصار سئو یکی زیر مجموعه های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال است.

در سئو شما می بایست مجموعه اقداماتی را به منظور بهینه سازی سایتتان برای موتور های جستجو به صورت پیوسته انجام دهید.

در دنیا موتور های جستجو مختلفی نظیر گوگل ، بینگ ، اسک، یاهو و … وجود دارد ، ولی در ایران وقتی به کلمه سئو اشاره می شود، بیشتر به بهینه سازی سایت برای موتور جست و جو گر گوگل اشاره می کند، یعنی مجموعه اقداماتی انجام دهیم تا سایت مان رتبه خوبی در گوگل بگیرد، یعنی وقتی شخصی کلمه کلیدی مد نظرمان را در گوگل سرچ کرد، سایت ما جزو نتایج برتر باشد.

در اول راه بدانید ، که سئو یک کار ۱ روزه، ۱ هفته ای ، ۱ ماهه و حتی ۱ ساله نیست، سئو یکی از روش های بازاریابی دیجیتال برای جذب ورودی است و شما تا زمانی که سایت تان یا کسب و کارتان پابرجاست باید به سئو کردن سایت خود ادامه دهید. (نه تنها سئو کردن بلکه باید برای بازاریابی کسب و کار خود تلاش کنید)

اصلا سئو سایت چیست ؟ به چه دردی می خورد ؟

اگر یه چرخی تو دنیا اینترنت زده باشید شاید خیلی این کلمه سئو به گوشتان خورده باشد و دنبال این باشید تا در مورد آن اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.

سئو کلمه ای است که بیشتر در بین پارسی زبانان رایج است و در اصل حرف اول هر کلمه در جمله search engine optimization است.

بد نیست بدانید تلفظ صحیح این کلمه در بین انگلیسی زبانان اس ایی او است. بدین شکل  

  بگذریم – اگر بخواهیم کلمه سئو را به فارسی برگردان نماییم می شود : بهینه سازی موتور های جستجو

ولی بهینه سازی یعنی چه ؟

حتما تاکنون به دنبال مطلبی – محصولی یا خدمات خاصی در اینترنت گشته اید و حتما جستجو خود را اینگونه شروع کرده اید‌:

۱- ابتدا وارد سایت google.com شده اید

۲- سپس کلمه ای مرتبط با چیزی که دنبال آن بودید را در گوگل جستجو کرده اید

۳- نتایجی را پیدا کرده و روی آن کلیک کرده اید

تا به حال با خود فکر کرده اید که آن نتایجی که گوگل به شما نشان داده است بر چه اساسی است ؟ یعنی مثلا اگر کلمه “وب نهاد”  را سرچ کرده اید چرا سایت X در سطر نتایج جستجو بوده و سایت Y به شما نمایش داده نشده است؟

قبل از اینکه مطلب را ادامه دهیم بگذارید راجع به اینکه اصلا وظیفه اصلی موتور های جستجو من جمله گوگل چیست یک جمله کوتاه را یادآوری کنیم :

وظیفه اصلی تمامی موتور های جستجو مثل Google, Bing, Yahoo, Ask و … ارائه مرتبط ترین و صحیح ترین نتایج مطابق با کلمه جستجو شده کاربرانشان است. موتور های جستجو اطلاعات کلیه سایت های دنیا را بررسی می کنند و با توجه به مطلبی که شما دنبال آن هستید مطالب را به شما ارائه می دهند.

جالب شد …

پس وقتی که راجع به بهینه سازی موتور های جستجو صحبت می کنیم منظورمان این است که راهکارهایی را به کار بگیریم تا به موتور های جستجو بفهمانیم که اگر شخصی دنبال کلمه “وب نهاد” یا کالای “X” یا خدمات “Y” بود وب سایت ما را در الویت نتایج جستجو قرار دهد و به کاربران نمایش دهد.

اصلا سئو به چه دردمان می خورد؟ مثلا وضعیتی را در نظر بگیرید که شما شرکتی اینترنتی با هدف طراحی سایت تاسیس کرده اید و در نظر دارید تا مشتریانی برای خود دست و پا کنید. یک لحظه خودتان را جای مشتری ای تصور کنید که کلیدواژه طراحی سایت یا طراحی فروشگاه اینترنتی را در محیط وب جستجو می کند. گوگل یا دیگر موتور های جستجو نتایج را به او نشان می دهد و او نیز روی آن نتایج کلیک می کند و شخص رقیب شما که او نیز به امر طراحی وب سایت مشغول است را پیدا می کند و یه همین سادگی سر شما بی کلاه می ماند.

حال چرا سر شما بی کلاه می ماند‌؟ چون دنیا امروز دنیا رقابت است. شما تنها با تاسیس یک شرکت و طراحی یک سایت شرکتی نمی توانید منتظر بمانید تا مشتریانتان شما را پیدا کنند و از شما درخواست کنند تا سایتی برایشان طراحی کنید. می بایست خودتان به دنبال مشتری بروید. (این مثال برای همه کسب و کار های صدق می کند)

حال چگونه باید به دنبال مشتری بروید ؟ آیا منظورتان این است برویم تو خیابون به دنبال مشتری بگردیم ؟‌ 🙂 خیر

یعنی شما هم باید در دنیای پر رقابت امروز فکری برای بهینه سازی کلمات کلیدی مرتبط با وبسایت تان بکنید تا وبسایت شما هم در نتایج صفحه اول گوگل نمایش داده شود.

اصلا آیا تا بحال می دانستید نتایج جستجو گوگل چند صفحه دارد ؟ (خدا وکیلی راست بگید) یا اگر هم می دانستید چند صفحه دارد آیا تابحال اگر دنبال مطلبی در نتایج گوگل می گشتید صفحات بعدی گوگل را نیز چک کرده اید ببینید چه سایت های دیگری وجود دارد؟

احتمالا صفحات دیگر را ندیده اید. می دانید چرا ؟ چون اگر هم صفحات دیگر را چک می کردید متوجه می شدید آن نتایجی که در صفحه اول وجود دارد بیشتر به کارتان می آید و به موضوعی که به دنبال آن هستید مرتبط تر است.

پس تا این جا متوجه می شویم که کار گوگل چه سخت است. گوگل همه روزه همه وبسایت های که در اینترنت وجود دارد را بررسی می کند مطالب را بررسی می کند عکس ها را بررسی می کند ویدیو ها را بررسی می کند و با تجزیه تحلیل آن ها بهترین نتایج را به شما نشان می دهد.

چند بار از کلمه “کلید واژه” یا “keyword” استفاده کرده ایم. منظورمان از کلیدواژه یا keyword چیست؟

کلید واژه جستجو یعنی آن کلمه ای که شما می خواهید با آن در نتایج جستجو رتبه بگیرید و دیده شوید. کلیدواژه هر کسب و کاری متفاوت است و میبایست با توجه به بازار هدف و مشتریان شما انتخاب گردد. در انتخاب کلید واژه باید بسیار دقت کنید و خود را به جای مشتریانتان بگذارید به جای آن ها فکر کنید و ببینید اگر آنها به دنبال محصول یا مطلب مورد نظر شما باشند چگونه فکر می کنند و چه عبارتی را جستجو می کنند.

حال که به صورت کامل با مفهوم SEO یا بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو آشنا شدیم بیایید راجع به یک نکته مهم صحبت کنیم.

قبل از اینکه به سراغ راهکار ها و نحوه سئو کردن وبسایت صحبت کنیم لازم است تا فرق نتایج عادی و پولی موتور های جستجو را متوجه شویم.  

فرق نتایج طبیعی جستجو با نتایج پولی جستجو

Organic Search Results VS Paid Search Results

 

فرق نتایج جستجو طبیعی با پولی

    تا بحال به این فکر کرده اید که گوگل و اغلب موتور های جستجو دیگر چگونه پول در می آورند و در آمد آنها از کجاست ؟

اغلب درآمد موتور های جستجو از ارزش افزوده و تبلیغاتی که ارائه می دهند به دست می آید.

در مورد گوگل ارزش افزوده یعنی حساب جیمیل پولی که ارائه می دهد یا گوگل درایو با حجم های بالاتر و … (گوگل سرویس های افزوده زیادی دارد که متاسفانه یا در ایران مسدود است یا هنوز استفاده از آن ها جا نیافتاده است)

حال تبلیغات گوگل چیست ؟

وقتی که کلمه ای را در گوگل سرچ می کنید نتایج به ۲ صورت به شما نمایش داده می شود (که اغلب افراد شاید به آن توجه نکنند)

نتایجی که یک کلمه Ad در قسمت پایین سمت چپ نتایج نمایش داده می شود (در گوگل فارسی در قسمت سمت راست پایین نمایش داده می شود) نتایج پولی هستند.  

تفاوت نتایج واقعی با پولی

    نتایج پولی چیست ؟ گوگل یک سرویسی به نام ادوردز Google Adwords دارد که شما می توانید به گوکل پول بدهید تا وبسایت شما را در نتایج صفحه اول و حتی نتیجه اول گوگل نشان دهد (یا به عبارتی به گوگل باج بدهید)

یعنی با این روش میشه بیایم صفحه اول ؟ بله ولی نه همیشه

مثلا به عکسی که در بالا برایتان آورده ایم توجه کنید. ما یک کلمه را در گوگل جستجو کرده ایم و این نتیایج صفحه اول گوگل می باشد.

اولین نتیجه ای که مشاهده می کنید یک نتیجه پولی یا Paid و نتایج بعدی نتایج طبیعی یا Organic هستند.

حال چرا گفتیم این روش خوب نیست ؟ تبلیغات گوگل یا گوگل ادورز Google Adwords بر اساس سیستم PPC یا Pay Per Click کار می کنند یعنی کاربر اگر بر روی کلیک کند به ازای هر کلیک کمپانی گوگل مبلغی از شخص یا شرکت تبلیغ دهنده دریافت می کند.

حال مبلغ هر کلیک چقدر است ؟ کاملا بستگی به رقبایتان دارد. مثلا اگر در یک صنعت پر رقیب باشید و رقیبانتان نیر همزمان مانند شما از تبلیغات گوگل برای ظاهر شدن در نتایج گوگل استفاده کرده باشند و اگر بخواهید شما بالاتر از رقیب تان در نتایج گوگل ظاهر شوید باید به ازای هر کلیک مبلغ بالاتری نسبت به رقیب تان بپردازید. مثلا اگر رقیب تان به ازای هر کلیک ۱۰ دلار می پردازد شما باید ۱۱ دلار بپردازید. (که به نظر نگارنده برای شرکت های کوچک و تازه تاسیس اصلا منطقی نیست)

به طور کلی هزینه هر کلیک می تواند از ۱۰ سنت Cent شروع شود و در بعضی از کلمه های پر مخاصب و پر رقابت به ۲۵۰ دلار هم برسد.

حال اصلا چرا این مساله را بیان کردیم ؟ چون بعد از اینکه این مطلب را خواندید و تصمیم گرفتید که پروژه سئو و بهینه سازی وب سایت تان را به شخص یا شرکتی واگذار کردید بدانید که خدای ناکرده آن شخص یا شرکت به طور موقت شما را در تبلیغات گوگل قرار ندهد و سپس بگوید که پروژه تمام شده است و وقتی خوش و خرم به خانه آمدید و دوباره کلمات کلیدی تان را سرچ می کنید – وب سایت شما در نتایج طبیعی به شما نمایش داده نشود و تازه متوجه شوید که سرتان کلاه رفته است.

نکته اخلاقی : پروژه بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو به خصوص گوگل یک پروژه مادام العمر است و می بایست تا آخر عمر کسب و کارتان برای آن برنامه ریزی و هزینه کنید و این هم یادتان باشد که هیچ احد ناسی در این دنیا نمی توانید یک شبه یا یک هفته ای یا یک ماهه شما را به صفحه اول گوگل (البته به صورت نتایج طبیعی) بیاره.  

در اول راه بدانید :

سئو پروژه ای بلندمدت و همیشگی است

از راه های غیراستاندارد بپرهیزید

صبور باشید

تاثیر ssl در سئو وبسایت چیست ؟؟؟!!!

برای خیلی ها این سوال پیش آمده است ، که آیا SSL بر سئو سایت تاثیر می گذارد؟

بعضی ها می گویند آره، بعضی ها می گویند نه  و اما گوگل می گوید:

*بله

طبق آمار رسمی گوگل در سال 2014، این نکته به طور رسمی تایید شده که سایت هایی که دارای نوار سبز یا SSL هستند رتبه بالاتری در نتایج گوگل خواهند گرفت.

گوگل در این اعلامیه رسمی تاثیر SSL بر سئو سایت را مورد تایید قرار می دهد. (لطفا توجه نمایید این لینک، به علت تحریم ها با اینترنت ایران باز نمی شود و می بایست با آی پی دیگری وارد شوید) ولی ما قسمتی از متن انگلیسی که به این قضیه اشاره کرده است را برای شما می آوریم.  

    در آخر لازم به ذکر است که SSL به تنهایی باعث بهبود رتبه سایت شما در گوگل نمی شود ولی می توان به عنوان یکی از سیگنال های رتبه دهی روی آن حساب کرد.

 

راهکاری های سئو وبسایت و بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو چیست ؟

برای بهینه سازی وب سایت تان در موتور های جستجو ۲ راه پبش رو دارید.

۱- پروژه سئو وب سایت تان را به یک شخص یا شرکت مطمئن واگذار نمایید.

۲- کمر همت ببندید و خودتان یاد بگیرید و خودتان وبسایتتان را سئو کنید.

مزیت های روش اول یا واگذاری وب سایت به یک شخص یا شرکت قابل اعتماد این است که خیالتان از بابت همه چیز راحت است و اگر پیوسته و به صورت مداوم هزینه ها را تقبل نمایید نتایج دلخواهتان را بدست می آوید و تنها عیب آن این است که باید هزینه کنید (می دانیم دردناک است)

مزیت های روش دوم و یادگیری و انجام توسط خودتان این است که اول از همه یاد می گیرید و سپس واضح است که هزینه یادگیری حتی از خبره ترین موسسه سئو کار در ایران خیلی کمتر از واگذاری است و تنها و بزرگترین عیبی که دارد این است که باید صبر کنید تا موهایتان سفید شود (می دانیم این نیز دردناک است)

تصمیم با خودتان است در هر صورت اگر مایلید در کلاس های نیمه خصوصی سئو از ابتدایی تا پیشرفته شرکت نمایید فرم اول و اگر مایلید تا پروژه بهینه سازی وبسایت تان برای موتور های جستجو را به ما واگذار کنید یا از هزینه ها مطلع شوید فرم دوم را تکمیل و ارسال نمایید.

در انتها تقاضامندیم که اگر از مطلب خوشتان آمده امتیاز دهی فراموش نشود و اگر می خواهید می توانید این مطلب را در تمامی شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

در انتهای صفحه فرمی برای انتقادات پیشنهادات سوالات و نظرات قرار داده شده است که اگر تمایل دارید می توانید انتقاد پیشنهاد سوال یا نظر خود را ارسال نمایید.

ما تک تک آن ها را می خوانیم و به آن پاسخ خواهیم داد.

4 دیدگاه دربارهٔ «سئو سایت»

 1. آیا واقعا تو کلاس های آموزشی تون همه راز و رمزهای سئو رو یاد میدید؟

  1. سلام و درود
   بله قطعا یاد می دهیم ولی از آن طرف در نظر بگیرید که هزینه آن را نیز دریافت می کنیم.
   تمام راز و رمز های سئو را که تا امروز به چشم دیده ایم و تجربه کرده ایم با شما در میان می گذاریم و طبیعتا نباید انتظار داشته باشید که هزینه دوره پایین باشد.
   برای اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید.

 2. فاطمه گردوییان

  با سلام و درود
  مطالب بسیار ساده و صریح و همچنین ارزنده بود فقط اگر راجع به ssl کمی بیشتر صحبت کنید ممنون میشم.

  1. با سلام و درود
   در مطلبی جداگانه به مباحث SSL به تفصیل پرداخته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *