ایمیل مارکتینگ

  شاید خیلی ها باور نداشته باشند، ولی واقعیت اینه که ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی این روز ها واقعا جواب می ده.

  دیگه اون زمان ها گذشته که مردم ایمیل هاشون را سال تا سال چک نمی کردند، با این تکنولوژی های جدید و به روز که دیگه هرکسی یک گوشی هوشمند داره و حد اقل یک ایمیل روی گوشی تنظیم شده است، دیگر نمی توان گفت که کسی ایمیل هاشو چک نمی کنه.

  اطمینان داریم که با یک استراتژی مناسب ، برنامه ریزی و یک نرم افزار ایمیل مارکتینگ خوب می توانید از کانال بازاریابی ایمیلی نتایج مناسبی بدست آورید.

  اصلا ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیه ؟

  به صورت خیلی خلاصه ایمیل مارکتینگ (بازاریابی ایمیلی) یعنی اینکه با استفاده از ابزار ایمیل (رایانامه = معادل فارسی) بتوانیم با مخاطبان کسب و کار خود ارتباط مستمر داشته باشیم.

  قطعا تا بحال به صورت خواسته یا ناخواسته ایمیل هایی تبلیغاتی یا اطلاع رسانی از فرستنده هایی که آن ها را نمی شناسیم دریافت کرده ایم. پس از همین حالا بدانیم که اگر ایمیلی از طرف شخصی ناآشنا در صندوق پستی خود دریافت کردید مورد هدف یکی از کمپین های تبلیغاتی یکی از شرکت های فعال قرار گرفته اید ( البته این مساله اصلا چیز بدی نیست و لازم نیست خودتان را اذیت کنید)

  (نکته برای اون هایی که مثل ما نمی دونند ایمیل چیه : ایمیل یک روش ارتباط در دنیای وب و اینترنت هست که افراد می تونند یک صندوق پستی مجازی برای خودشون داشته باشند و از نامه نگاری های سبک قدیم که به صورت فیزیکی بود رو با استفاده از پست الکترونیک به صورت مجازی انجام بدن)

  البته بعضا افراد فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ فکر می کنند که از بازاریابی ایمیلی فقط می بایست برای جذب مشتری استفاده کرد ولی این یک باور اشتباه است. چون همیشه نگاه داشتن یک مشتری به عنوان مشتری ثابت بسیار بسیار سخت تر از جذب مشتری جدید است.

  اگر بتونیم استفاده از ایمیل مارکتینگ رو به درستی یاد بگیریم در موقعیت های زیادی نظیر موارد زیر برای ما کارآمد است :

  ۱- ارسال ایمیل های تبلیغاتی

  ۲- تبریک یا تسلیت مناسب ها

  ۳- اطلاع رسانی محصولات یا خدمات جدید

  ۴- اطلاع رسانی وقایع اتفاق افتاده در مجموعه

  شاید الان بعضی از این افراد ایراد گیر بیایند و بگویند که مثلا ارسال ایمیل تبریک تولد یک شخص از طرف مجموعه به چه کار ما می آید؟

  • بله شما درست می فرمایید (اینجوری باید جوابشان را بدهید) ولی این را نیز بدانید که اجرای صحیح موارد ذکر شده فوق در کل باعث افزایش Brand Awareness (هرچه فکر کردیم معادل فارسیش رو نتونستیم جفت و جور کنیم) شما می شود.

  Brand Awareness چیست و به چه کاری می آید ؟ به طور کلی و خلاصه Brand Awareness به خوشنامی شما و کسب و کارتان و میزان شنیده شدن نام آن در بین عموم مردم اطلاق می شود. مثلا شرکت هایی که امروزه همه ما شاید نام چندتا از آن ها را بلد باشیم Brand Awareness خوبی دارند که ما توانسته ایم نام آن ها را حداقل بشنویم یا یاد بگیریم و این قضیه خوشنامی برند و کسب و کار شما باعث می شود که مثلا اگر روزی شخصی به خدمات یا کالای شما نیاز داشته باشد شما را در ذهن خود بیاد بیاورد و به شما رجوع کند.

  البته تمام مزایای و اهدف بازاریابی ایمیلی بالا بردن خوشنامی کسب و کار شما نیست و شما با داشتن ارتباط مجازی موثر و کارآمد با مشتریان بالقوه خودتون می تونید هر لحظه در مورد هر مساله ای با آن ها در ارتباط باشید.

  فرآیند بازاریابی ایمیلی به چه صورته؟

  نحوه اجرای صحیح بازاریابی ایمیلی به ۳ مرحله کلی زیر خلاصه میشه:

  مرحله اول – جمع آوری لیست ایمیل های مخاطبان

  مرحله دوم – انتخاب یک ایمیل فرستنده مناسب

  مرحله سوم – ارسال ایمیل های هدفمند

  حالا میخواهیم به صورت مرحله به مرحله این فرآیند رو با هم دیگه دنبال کنیم

  مرحله اول – چگونه می توانیم آدرس ایمیل های مفید را جمع آوری کنیم ؟

  اگر می خواهیم که در کمپین های بازاریابی ایمیلی مان موفق شویم اولین و مهم ترین نکته ای که باید به اون توجه کنیم این است که آدرس های سالم و درست را جمع آوری کنیم. پر خالی نیست که بدانیم در کمپین های ایمیل مارکتینگ آدرس ایمیل ها مانند آدرس های پستی در دنیای واقعی هستند و اگر بخواهیم با اشخاصی در سرتاسر دنیا به صورت پستی در ارتباط باشیم ولی در هنگام ارسال آدرس آن ها را اشتباه وارد کنیم یا اگر حتی آن ها را درست وارد کنیم ولی در نهایت شخصی که در آن آدرس پستی زندگی می کند مخاطب ما نباشد قطعا وقت و هزینه خود را هدر داده ایم.

  افرادی که تازه این کار را شروع می کنند یک باور بسیار اشتباه دارند و آن این است که اقدام به خریداری لیست ایمیل افراد می کنند ولی غافل از اینکه این لیست به کار آن ها نمی آید و فقط وقت و هزینه خود را هدر داده اند.

  حال بپردازیم به اینکه چگونه می توانیم یک لیست ایمیل از مخاطبانمان برای خودمان بسازیم ؟

  ۱- از دوستان و آشنایان شروع کنیم :

  ساده ترین راه این است که صفحه مخاطبان تلفن همراهمان را چک کنیم و به آن هایی که به نظر می توانند مخاطبمان باشند پیامی ارسال و تقاضای ایمیل کنیم

  ۲- ایمیل ها را در صفحات رسانه مان دریافت کنیم :

  این قضیه واضح است که اگر کسی می خواهد کمپین بازاریابی ایمیلی اجرا کند از قبل می بایست یک رسانه ای محصولی یا خدماتی برای عرضه داشته باشد. مثلا شخصی سایتی دارد یا کانال تلگرامی دارد یا خلاصه از یک طریقی با مخاطبان در ارتباط است. پس یک روش دیگر آن است که از طریق رسانه ای که داریم از مخاطبانمان ایمیل هایشان را تقاضا کنیم.

  مثلا اگر وبسایتی داریم می توانیم با ساختن صفحه های فرود یا پاپ آپ ها و قرار دادن آن ها در صفحات مختلف سایت ایمیل ها را دریافت کنیم

  ۳- برای بدست آوردن ایمیل ها هزینه کنیم :

  البته پر واضح است که منظورمان از هزینه کردن این نیست که برویم و یک لیست ایمیل بخریم. منظور این است که با استفاده از دیگر روش های تبلیغاتی مخاطبان را به بازدید از رسانه مان جذب کرده و سپس از آن ها با استفاده از روش ذکر شده در مورد دوم ایمیل شان را دریافت کنین.

  مرحله دوم – انتخاب یک ایمیل فرستنده مناسب

  منظورمان از انتخاب یک فرستنده مناسب علاوه بر انتخاب یک آدرس ایمیل مناسب – انتخاب یک شرکت و مجموعه مناسب جهت ارسال نیز می باشد. قطعا ۳ شرکت بزرگ مایکروسافت – گوگل و یاهو بهترین شرکت های سرویس دهنده صندوق الکترونیکی رایگان (و بعضا غیر رایگان هستند) بد نیست بدانیم که تمامی ایمیل هایی که با gmail.com خاتمه می یابند در اختیار شرکت گوگل و تمامی ایمیل هایی که با outlook.com – live.com – hotmail.com – microsoft.com خاتمه می یابند در اختیار شرکت مایکروسافت و تمامی آدرس ایمیل هایی که با yahoo.com – ymail.com – rocketmail.com خاتمه می یابند در اختیار شرکت یاهو هستند.

  All Google email addresses ends in gmail.com

  All Yahoo email addresses in yahoo.com – ymail.com – rocketmail.com

  All Microsoft email addresses in microsoft.com – hotmail.com – outlook.com – live.com

  ولی آیا استفاده از این آدرس های ایمیل که شرکت های گوگل مایکروسافت و یاهو به ما ارائه می دهند جهت ارسال های ایمیل هایی با قصد بازاریابی و … مناسب هستند ؟

  قطعا خیر. آدرس ایمیل همانطور که از ظاهرش پیداست نشانگر هویت ارسال کننده می باشد. شما هرچه قدر هم که تلاش کنید تا آدرس ایمیلی مناسب و بیانگر هویت خود انتخاب و ایجاد کند باز هم آن پسوند هایی که به آن اشاره کردیم کارتان را خراب می کند.

  از آنجائیکه مخاطب نیز می داند ایجاد صندوق پستی الکترونیکی (ایمیل) در شرکت های گوگل یاهو و مایکروسافت رایگان است این سوال قطعا به ذهن گیرنده پیغام خطور خواهد کرد که این شخص – شرکت یا مجموعه ای که برای ایشان ایمیل ارسال نموده حتی به خود زحمت نداده که یک آدرس ایمیل اختصاصی برای خود ایجاد کند حال چگونه من می توانم به فرستنده آن ایمیل اعتماد کنم ؟

  البته چون اکثر مخاطبان مان نیز از ۳ شرکت معروف فوق ایمیل دارند – شرکت های ارائه دهنده فوق نیز بعضا ایمیل هایی که به صورت انبوده ارسال می شوند در پوشه اسپم Spam یا جانک Junk قرار می دهد و مخاطب فرصت خواندن ایمیل شما را از دست می دهد.

  اشاره ای کوچک به ایمیل اختصاصی کردیم – حال ببینیم منظورمان از ایمیل اختصاصی چیست ؟

  منظور از ایمیل اختصاصی یک آدرس ایمیل معتبر تحت نام دامنه خودتان است مانند hi@webnahad.com که در این آدرس ایمیل معلوم است این ایمیل برای مجموعه وب نهاد است زیر دامنه ای که بعد از حرف @ قرار گرفته است یعنی webnahad.com معلوم است که آدرس اینترنتی یک شرکت است و در نظر مخاطب و سرویس هایی که ایمیل مخاطب در آن قرار دارد معتبر جلوه می کند.

  داشتن یک آدرس ایمیل اختصاصی نیز زیاد سخت نیست – شما می توانید به خریداری یک دامنه دلخواه و یک سرویس میزبانی هاست یا ایمیل یک یا چند نشانی ایمیل اختصاصی نظیر hi@webnahad.com – info@webnahad.com – support@webnahad.com برای مجموعه خود ایجاد کنید و ایمیل هایی که قصد فرستادن آن را دارید با آن آدرس ارسال نمایید.

  مرحله سوم – ارسال ایمیل های هدفمند

  حال که مقدمات را فراهم کردیم نوبت به اجرا می رسد. راحت ترین راه برای اجرا یک پروژه ایمیل مارکتینگی موفق این است که محتوا دلخواه خود را آماده کنیم و با وارد شدن به صندوق پستی که در اختیار داریم آن ها را یک به یک برای مخاطبانی که از قبل آدرس آن ها جمع آوری کرده ایم ارسال نمایید. اما آیا راهش این است ؟ خیر

  شاید این روش تا زمانی که تعداد مخاطبانمان کم است جوابگو باشد ولی رفته رفته با افزایش تعداد آدرس ایمیل ها متوجه می شویم که می بایست زمان بسیار زیادی را برای ارسال ایمیل ها به صورت تک به تک صرف کنیم.

  خوشبختانه بسیاری از شرکت ها در دنیا به وجود آمده اند که نیاز مشتریان را درک کرده و اقدام به راه اندازی سرویس های اتوماسیون ایمیلی گرفته اند. ۲ نمونه از معروف ترین شرکت ها که در کشورمان ایران نیز بسیاری از افراد برای اجرای اتوماسیون ایمیلی شان از آن استفاده می کنند بدین شرح است :

  شرکت میلچیمپ Mailchimp

  شرکت میلیرلایت Mailerlite

  شرکت های اتوماسیون ایمیلی علاوه بر این که وظیفه دارند ایمیل های شما را به بهترین نحو ممکن به کاربرانتان ارسال کنند (منظور این است که با استفاده از آن ها ایمیل ها کمتر اسپم می شوند) با امکانات فراوانی که در اختیارتان می گذرانند می توانید محتواهای جذاب تر آماده نمایید یا کمپین را به گونه ای تنظیم کنید که در ساعات خاصی به صورت اتوماتیک برای کاربرانتان ارسال شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *